Špeciálna základná škola Hrabušice

...výchovou na ceste do Európy

  • Skola00.jpg
  • Skola01.jpg

Novinky

100 rokov od smrti P. O. Hviezdoslava
08.11.2021
Slovenský básnik svetových rozmerov
„ Ó mojej matky reč je krásota, je milota, je rozkoš, láska svätá “
P. O. Hviezdoslav
Slovenský básnik, dramatik, spisovateľ, prekladateľ a právnik Pavol Országh Hviezdoslav, známy aj pod pseudonymom Jozef Zbranský, bol nepochybne jednou z najväčších a najznámejších osobností slovenskej literatúry. V pondelok (8. 11.) uplynulo 100 rokov od jeho smrti. Zomrel 8. novembra 1921 v Dolnom Kubíne vo veku 72 rokov. Pseudonym Hviezdoslav má pôvod v detstve, keď ho fascinoval pohľad na nočnú oblohu posiatu hviezdami.
Pavol Országh sa narodil 2. februára 1849 vo Vyšnom Kubíne do chudobnenej rodiny zemianskeho pôvodu. Jeho rodičov živilo neveľké hospodárstvo. V rokoch 1854 – 1859 navštevoval ľudovú školu v rodisku a v susednej Jasenovej. Jeho literárne začiatky neboli nijako jednoduché. Ešte počas štúdií začal písať prvé básne v maďarčine a nemčine, ktoré mali úspech u jeho učiteľov a taktiež s nimi získaval i rôzne ceny. Prvé pokusy o vydanie vlastného diela siahajú do 60. rokov 19. storočia, kedy oravskí národovci vydali vlastným nákladom jeho prvotinu Básnické prvosienky.
Aj na našej škole sme si pripomenuli významné jubileum a pri tejto príležitosti sme uskutočnili besedu, kde sme žiakom predstavili život a dielo tohto významného slovenského básnika. Prečítali a rozobrali sme báseň Pozdrav z jeho významného diela Hájnikova žena.
Fotogaléria