Špeciálna základná škola Hrabušice

...výchovou na ceste do Európy

  • Skola00.jpg
  • Skola01.jpg

Novinky

Deň sv. Huberta
03.11.2021
Kto bol svätý Hubert a prečo je patrónom poľovníkov ?
Podľa legendy o živote samotného sv. Huberta, patróna poľovníkov od rannej mladosti až po jeho premenu v mnohom jeho život pripomína niektorých ľudí dnešnej doby. Predovšetkým v tom, že človek sa správa k prírode devastačne a samotná príroda všetko len mlčky znáša a čaká, kedy mnohé prečiny voči nej, raz jedným úderom rázne zmení tak, ako sa stalo aj u sv. Huberta.
Hubert podľa legendy akvitánsky princ (656-727) poľoval, holdoval a užíval si život, nectil si poklady a dary prírody v podobe voľne žijúcej zveri. Až raz, keď sa mu Boh prihovoril a zjavil v podobe kríža medzi parohami jeleňa, ktorého chcel uloviť. Okamžite po tejto skúsenosti sa jeho postoj k živou zmenil. Začal viesť pokorný život, neskôr sa naučil vážiť si zvieratá a prírodu. Možno práve preto je sv. Hubert patrónom poľovníkov, aby každý v sebe našiel lásku a porozumenie nielen k prírode, ale aj k ostatným ľuďom a taktiež mieru vo využívaní odmien, ktoré nám príroda poskytuje. Sv. Hubert je označovaný aj ako ochranca proti hadiemu uštipnutiu, uhryznutiu psom a strachu pred vodou.
Pri príležitosti dňa sv. Huberta sme so žiakmi uskutočnili besedu na tému Ochrana prírody a poznávanie lesnej zveri. Na záver sme pripravili žiakom kvíz, v ktorom si precvičili a utvrdili získané informácie a vedomosti.
Fotogaléria