Novinky

17. november - Deň študenstva
17.11.2022
17. november, štátny sviatok – Deň študentstva

Žiaci našej školy si pripomenuli 17. november ako Deň boja za slobodu a demokraciu formou krátkej prednášky, pozreli si dokumentárne zábery prostredníctvom interaktívnej tabule.
Pád komunizmu v Československu je spájaný najmä s demonštráciami, ktoré sa konali od 16. novembra v Bratislave a od 17. novembra v Prahe.
Hoci sa tieto prvé dve demonštrácie konali pri príležitosti Medzinárodného dňa študentstva a teda 50. výročia nacistických razií na Pražských vysokoškolských internátoch, účastníci demonštrovali slovne aj transparentmi proti komunizmu.
Bezprostredne po 17. novembri vznikli hnutia Verejnosť proti násiliu a Občianske fórum, ktoré položili základ politického pluralizmu. Počas novembra sa konali mítingy so státisícovou účasťou.
Nenásilná zmena režimu s prvkami dohody a reformy dostala pomenovanie nežná alebo zamatová revolúcia. Od roku 2001 je 17. November štátnym sviatkom – Dňom boja za slobodu a demokraciu.
Fotogaléria
 
Pri používaní týchto stránok sa využívajú iba technické cookies, ktoré sú nevyhnutné pre správne fungovanie týchto webových stránok.